На 14.07.2023 г. в Държавен вестник беше обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗИД на ЗМИП, „Законът“), приет на 29.06.2023 г. от Народното събрание.
С изменението се цели въвеждане в законодателството на мерки, които да отговарят на изискванията на Плана за действие след присъединяването на страната ни към Валутния механизъм II (ERM II) и Плана за действие за ограничаване на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма; на Препоръките от Доклада за България от Петия оценителен кръг на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари към Съвета на Европа (MONEYVAL); както и на изискванията, които следват от правото на Европейския съюз.
Основните промени, които предвижда Законът, са в няколко насоки, сред които:
- Въвеждането на механизъм за идентифициране на лицата, които предоставят услуги по дружествено управление и на процедури за проверка на служителите, ангажирани в предоставянето на услуги по дружествено управление (напр. адвокати, счетоводители, данъчни съветници и др.) – лица, попадащи под условията на чл. 4, т. 15, 16 и 18 на ЗМИП. За тях се предвиждат определени критерии, на които трябва да отговарят, за да изпълняват съответните функции – да не са били осъждани за престъпление от общ характер; да не е лишено от право да заема материалноотговорна длъжност и др.
- За част от тази категория лица (по чл. 4, т. 16 на ЗМИП) следва да се въведе задължително вписване в публичен електронен регистър към министъра на правосъдието. Макар и самият ЗИД на ЗМИП да не урежда създаването му, се предвижда Министерски съвет да приеме наредба с последваща уредба по въпроса до януари 2024 г.
- Друг съществен момент в Закона е разширяването на кръга от лица, които подлежат на идентификация. Въвежда се изискването да се идентифицират не само клиентите – юридически лица, но и техните собственици.
- ЗИД предвижда още и допълнителни изисквания за вписване на данни относно собствеността и упражняване на контрола, както и въвеждането на промени, които да усъвършенстват механизма за разрешаване на несъответствия между информацията за действителна собственост в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ и информацията за действителна собственост, установена по други канали. Въвежда се в регистрите конкретно вписване за наличие на уведомление за несъответствие. Урежда се и последващият ред за уведомяване на лицата, по чиято партида е извършено съответното вписване.
- С промените са уредени функциите на Комисията за финансов надзор и Българската народна банка във връзка с упражняването на надзорни правомощия върху банките – инвестиционни посредници така, че да има ясно разграничение между правомощията на отделните институции и да не се стига до дублирането на такива.
Законът е влязъл в сила от датата на своето обнародване, с изключение на две категории разпоредби. На първо място, тези, касаещи въвеждането на публичен електронен регистър, който следва да се създаде към министъра на правосъдието – които влизат в сила 6 месеца след обнародването на Закона (т.е. януари 2024 г.). Във връзка с тях, лицата, подлежащи на вписване в съответния регистър, подават заявление за тази цел в двумесечен срок от влизане в сила на наредбата, приета от МС въз основа на ЗИД. Втората категория разпоредби, които влизат в сила от един по-късен момент, са тези, свързани с установяването на несъответствия между информация, вписана в Търговския регистър и Регистъра на ЮЛНЦ, и такава, установена по други канали. Те предстои да влязат в сила 1 година след обнародването на Закона в ДВ (т.е. юли 2024 г.).
Доколкото Законът е в сила отскоро и предстои да се приемат някои действия по изпълнението му, тепърва следва да се проследи доколко наистина той ще повиши ефективността на законодателната уредба в сферата.
С пълния текст на Закона можете да се запознаете тук.
Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.