На 17.02.2025 г. бе внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа („ЗППЦК“). Той цели създаването на условия за прилагане на Регламент (ЕС) 2023/2631 на Европейския парламент и Съвета („Регламента/ът“) относно европейските зелени облигации.
Какво представляват европейските зелени облигации
Европейските зелени облигации представляват възможност (а не задължение) дадено дружество да обозначи своя емисия облигации като състояща се от европейски зелени облигации. Целта е стимулиране на отчетност, повишаване на доверието и цялостно стимулиране на пазара на проектите, свързани с екологично устойчиви инициативи и представлява част от „зелената“ политика на ЕС. Зад възможността да се сложи етикет „европейска зелена облигация“ стоят и конкретни изисквания относно целево изразходване на набраните средства и прозрачност в този процес.
Изисквания
Законопроектът въвежда мерки, целящи прозрачност и отчетност пред инвеститорите-купувачи на европейските зелени облигации. Предвидени за изисквания за:
- Създаването на информационен документ преди емитирането на зелените облигации;
- Отчети за разпределение на постъпленията от емисията зелени облигации;
- Доклад за въздействието на европейските зелени облигации, както и резултати от проверка на докладите.
Допълнителна мярка за повишаване на доверието на инвеститорите е задължението за проверка от страна на външни лица на информационния документ и отчета за разпределение на постъпленията от емисията облигации. Въпросните проверители ще бъдат регистрирани и ще са под надзора на Европейския орган за ценни книжа и пазари.
Компетентен орган
За национален компетентен надзорен орган е предложена Комисията за финансов надзор. Тя ще упражнява надзор върху спазването на изискванията за разкриване на информация от емитентите на европейски зелени облигации, както и от емитентите на екологично устойчиви облигации или облигации, свързани с устойчивостта.
Когато инициатор на секюритизационна облигация е кредитна институция, Българската народна банка ще бъде компетентен орган по спазването на изискванията за разкриване на информация.
Санкции
Не на последно място, Законопроектът въвежда и административнонаказателна отговорност за съответните нарушения на Регламента. Размерът на предвидените санкции варира от минималните 500 лв. за нарушения на Регламента относно изисквания за периодично разкриване на информация след емитирането на европейските зелени облигации, до 100 000 лв. или двойния размер на реализирана печалба/избегната загуба в следствие на повторно нарушение от този вид.
Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство.Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”