Директивата относно прозрачността на възнагражденията (Директива (ЕС) 2023/970 на Европейския парламент и на Съвета) беше приета на 10 май 2023 г. и публикувана в Официален вестник на ЕС на 17 май 2023 г. Целта ѝ е да укрепи принципа на равно заплащане за еднакъв или равностоен труд чрез въвеждане на задължения за работодателите в областта на прозрачността на възнагражденията и отстраняване на дискриминацията по пол. Държавите членки, включително България, трябва да транспонират директивата в националното си законодателство до 7 юни 2026 г., като поетапно започват да прилагат новите задължения за работодателите съгласно предвидения времеви график.
Въпреки че Директива (ЕС) 2023/970 относно прозрачността на възнагражденията беше приета още през май 2023 г., към момента в България все още не е предприета реална стъпка по транспонирането ѝ в националното законодателство. Макар Министерството на труда и социалната политика да е анонсирало създаването на междуведомствена работна група, конкретен законопроект или проект за изменения на действащите нормативни актове все още не е представен. Това поставя под въпрос способността на страната да спази крайния срок за въвеждане на директивата – 7 юни 2026 г.
В наша по-ранна публикация сме посочили основните задължения към работодателите.
Ще припомним отново какво се очаква да се въведе като правна рамка и насоки как може да се подготвите за новите промени. Важно е да се обмисли какво е необходимо да се направи още от сега, макар че процесът на транспониране в България се бави.
Основни права и задължения
- Прозрачност преди наемане – работодателите трябва да посочват началната заплата или диапазона ѝ в обявите за работа или преди провеждане на интервю.
- Забрана за изискване на информация за предходно възнаграждение на кандидата.
- Право на достъп до информация- служителите могат да поискат данни за индивидуалното си ниво на заплащане и средните нива на заплащане с разбивка по пол за категорията работници, полагащи същия труд като тях или труд с равна стойност на техния.
- Задължение за докладване – периодични отчети за разликите в заплащането между половете.
- Забрана на клаузи за поверителност на възнаграждението.
Въвеждането на задълженията по Директивата ще се осъществи поетапно.
От 7 юни 2026 г:
- диапазон на възнаграждението в обявите за работа
- забрана за искане на информация за предходно заплащане
- предоставяне на информация за възнагражденията на служители на сходни позиции.
От 7 юни 2027 г. започва въвеждането на задължително отчитане на разликите в заплащането между половете. Работодателите с над 250 служители ще докладват ежегодно, а тези с между 150 и 249 – на всеки три години. За работодатели със 100 до 149 служители изискването ще се прилага от 7 юни 2031 г., също с тригодишна периодичност.
Препоръки
- Прегледайте вътрешните правила за работната заплата и подгответе текстове, които да имплементирате при въвеждане на новите изисквания в България;
- Прегледайте стандартните трудово договори за клаузи, които биха нарушавали новите правила и обсъдете тяхното премахване.
- Прегледайте правилата за вътрешния ред и обсъдете текстове, които биха се счетели за нарушаващи новите правила. Подгответе се същите да бъдат премахнати при въвеждане на правилата за прозрачност на работната заплата.
- На база на работни места и прогнозния брой за следващите 1-2 години анализирайте кога и какви задължения за докладване на разликите в заплащането ще се прилагат.
- Анализирайте структурата на персонала и преценете какви категории служители съществуват или могат да бъдат обособени. Проверете дали е въведена унифицирана система за класификация на длъжностите.
- Оценете дали сегашното структуриране на нива и длъжности е обективно и недискриминационно.
- Обмислете промени в процеса на набиране на персонал, прегледайте изготвените темплейти за открити позиции и процеса по наемане на работа. Ако ползвате агенция за набиране на персонал обсъдете как тези въпроси ще намерят отговор.
- Прегледайте процесите по подбор – обявени заплати, инструкции към агенции и въпроси по време на интервю – за съответствие с новите изисквания.
- Анализирайте всички вътрешни документи – при необходимост обмислете създаване на нови, които да посрещнат новите изисквания, така че всички засегнати страни да са добре информирани.
Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.