На 22.12.2023 г. в Държавен вестник бяха обнародвани изменения в Закона в закона за данък върху добавената стойност („ЗДДС“). Те имат за цел синхронизиране на ЗДДС със законодателството на Европейския съюз („ЕС“) и привеждането му в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз („СЕС“), както и преодоляване на някои трудности при прилагането на режима на облагане с ДДС.
Някои от по-съществените промени са:
Въвеждане на отсрочено плащане на данъка при централизирано оформяне при внос на стоки
Отсроченото плащане означава, че плащането на ДДС при внос на митницата се отлага за определен на национално равнище период. Плащането се отлага, ако лицето към датата на вноса притежава едновременно:
- разрешение за централизирано оформяне на стоки, издадено при условията и по реда на митническото законодателство на ЕС;
- идентификационен номер за регистрация по ДДС в България и този номер е вписан в разрешението за централизирано оформяне на стоки;
- разрешение за отсрочено плащане на вносни мита, издадено или съгласувано от митническите органи в България при условията и по реда на митническото законодателство на ЕС.
Въвеждат се изисквания какво следва да се декларира в митническата декларация за централизирано оформяне на внос. Начисляването на данъка се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение. Лицето следва да внесе данъка за съответния период не по-късно от 16-то число на месеца, следващ месеца на приемане на митническата декларация.
Корекциите на приспаднат данъчен кредит при бракуване и унищожаване на стоки
Промените са в съответствие с решение на СЕС по дело С-127/22, където СЕС се е произнесъл по казус на българско дружество относно корекциите на приспаднат данъчен кредит при бракуване и унищожаване на стоки. Ние сме коментирали решението на СЕС в наша статия.
Прецизирана и допълнена е разпоредбата на член 80, ал. 2 от ЗДДС във връзка с член 79 от ЗДДС. Уточнява се, че корекция на ползван ДДС кредит не следва да се прави при бракуване на стоки, които впоследствие са станали обект на доставка като отпадъци или са били унищожени и това е доказано документално.
Нов по-висок праг за задължителна регистрация по ЗДДС
От 01.01.2025 г. облагаемият оборот за задължителната регистрация по ЗДДС ще се увеличен от 100 000 лева на 166 000 лева.
Документирането на доставки при регистрация на лице след срока
Лицата, които са били задължени, но са пропуснали да подадат заявления за регистрация по ЗДДС в срок, могат да начислят дължимия ДДС за извършените облагаеми доставки през периода на липсата на задължителната регистрация. Тези лица могат да издадат данъчен документ, като по този начин ще се предостави право на данъчен кредит на получателя по доставката. По-конкретно, тези лица могат да анулират фактурата без начисления данък и да издата нова, в която да посочат данъка на отделен ред. Приема се, че данъкът е включен в договорената цена. Новата фактура се включва в дневника за продажбите за данъчния период, през който е издадена.
Когато лицето не упражни опцията по-горе да начисли с фактура дължимия данък, същият следва задължително да се начисли с протокол.
Задълженията в тези случаи няма да се определят с ревизионен акт по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс („ДОПК“). Това ще намали тежестта за администрацията.
Неиздаването на касова бележка и случаите на избор на използване в търговски обект на софтуер, включен в списъка на Националната агенция по приходите („НАП“)
Когато лице е трябвало, но не е издало фискален бон или системен бон по член 118 от ЗДДС, получателят има право да задържи плащането на стойността на доставката/продажбата
Лицата, които са избрали да използват в търговски обект софтуер, включен в списъка, на НАП, ще могат в този обект да регистрират и отчитат продажбите на стоки или услуги чрез издаване на фискален бон, генериран в електронен вид и предоставен на електронен адрес на получателя, в съответствие наредбата, издавана от министъра на финансите.
Прецизиране на някои разпоредби на ЗДДС
Въведени са уточнения в отделни разпоредби на ЗДДС, а именно:
- относно случаите на издаване на разрешение или отказ за извършване на корекция при неплатена доставка/несъбираемо вземане;
- доставчиците на платежни услуги и водените от доставчиците регистри;
- обезпечението, което лицата, търгуващи с течни горива предоставят при определени условия пред компетентната териториална дирекция на НАП.
Целта на тези промени е улесняване на прилагането на ЗДДС и събирането на данъка.
Данъчните ставки
Удължен е срокът за прилагане на следните данъчни ставки:
- нулева ставка на данъка за доставките на хляб и брашно – до 30.06.2024 г.;
- ставката от 9 % за доставката на ресторантьорски и кетъринг услуги – до 31.12.2024 г.;
- ставката от 9 % за доставката на обща туристическа услуга, както и екскурзиите, организирани от туристически оператори и туристически агенти– до 30.06.2024 г.;
- ставката от 9 % за доставката на услуга за използване на спортни съоръжения – до 30.06.2024 г.
Административни санкции
Увеличен е размерът на санкциите по член 185 от ЗДДС във връзка с неиздаване на касова бележка по смисъла на член 118 от ЗДДС. Увеличението е съществено и се обосновава с аргументи за инфлацията.
Въвежда се нов член 192а от ЗДДС със санкция за недеклариране или невярно деклариране на суми в каси и вземания по член 123, ал. 10 от ЗДД