С изменения в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ), обнародвани на 12.03.2021 г., бяха въведени промени в процедурата по издаване на Синя карта на Европейския съюз („Синя карта“). Измененията влизат в сила от 01.06.2021 г., като по-съществените от тях включват:
Отпада изискването за пазарно проучване
Най-съществено е отпадането на изискването за провеждане на предварително проучване на българския пазар на труда (пазарен тест), доказващо, че след активно търсене работодателят не е открил достатъчно квалифицирани български кадри. След измененията издаването на Синя карта се разрешава от Дирекция „Миграция“ след получено положително писмено становище от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. Това становище се издава в 14-дневен срок от подаване на заявлението за издаване на Синя карта.
Обмен на документи по електронен път
Значително процедурно облекчение е и, че вече работодателят подава всички документи за издаване на Синя карта в Агенцията по заетостта, без да извършва последващо подаване и пред дирекция „Миграция“. Сега Агенцията по заетостта е длъжна служебно, в 14-дневния срок, да изпрати на дирекция „Миграция“ по електронен път цялата преписка, заедно със становището си.
Други изисквания и възможности
Изрично се въвежда изискване трудовият договор, по който чужденецът се наема на работа в България, да е със срок не по-кратък от 12 месеца.
Предвижда се, също така, членовете на семейството на притежател на Синя карта да имат право за срока на валидност на Синята карта да работят в България по трудов договор или на свободна практика, с разрешение на изпълнителния директор на Агенцията по заетостта за достъп до пазара на труда.