Отлагане на първото ESG докладване – какво означава за бизнеса

Начало » Uncategorized » Отлагане на първото ESG докладване – какво означава за бизнеса

На 4 февруари 2025 г. Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание одобри промени в Закона за счетоводството, с които отложи с една година първото задължително изготвяне на ESG доклади. Това означава, че задължените компании ще трябва да представят първите си отчети за устойчивост през 2026 г. за отчетната 2025 г.

Какво е ESG и защо е важно?

ESG (екологично, социално и корпоративно управление) е рамка, която оценява влиянието на бизнеса върху околната среда, обществото и начина, по който се управлява организацията. Целта е да се повиши прозрачността и отговорността на компаниите, като се предоставя по-детайлна информация за устойчивите бизнес практики.

На европейско ниво тези изисквания са регламентирани чрез Директива (ЕС) 2022/2464 (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), която България транспонира в националното законодателство през 2024 г. Съгласно новите правила, големите предприятия са задължени да включат отчет за устойчивост като част от своя годишен финансов отчет, който подлежи на публикуване в Търговския регистър.

Какво включва ESG отчетът?

Отчетът за устойчивост съдържа нефинансова информация, свързана с:

  • Въздействието на дейността на компанията върху околната среда (напр. въглероден отпечатък, управление на отпадъците, използване на природни ресурси);
  • Социални фактори (условия на труд, права на служителите, равенство и многообразие);
  • Управленски фактори (етика, антикорупционни мерки, структура на управление).

Компаниите ще трябва да използват Европейските стандарти за отчитане на устойчивостта (ЕСОУ) и да отчитат множество показатели, включително такива, които са специфични за тяхната индустрия.

За кого ще бъде задължително ESG докладването?

  • ‍Малките и средните предприятия, които са предприятия от обществен интерес – това са напр. предприятия, чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар, кредитни институции, застрахователи, инвестиционни посредници и т.н.;‍
  • Големите предприятия;
  • ‍Предприятията майки – те изготвят консолидиран отчет за устойчивост с информация за въздействието на корпоративната група върху въпросите по   устойчивостта;‍
  • Дъщерни предприятия или клон на предприятие майка, което се регулира от законодателствата на трета държава, когато отговарят на посочените в закона критерии.

Какво означава отлагането за бизнеса?

Първоначално компаниите трябваше да изготвят първите си ESG доклади през 2025 г. за отчетната 2024 г. Сега този срок се измества – първите задължителни ESG отчети ще бъдат изготвени през 2026 г. за отчетната 2025 г.

Основните аргументи за отлагането са:

  • Намаляване на административната тежест – Европейската комисия подготвя промени, които могат да облекчат изискванията;
  • Време за подготовка – Компаниите ще имат повече време да изградят процеси за събиране и анализ на необходимите данни;
  • Оптимизация на разходите – Бизнесът ще може да разпредели ресурсите си по-ефективно, вместо да инвестира в системи, които може да не отговарят на бъдещите европейски стандарти.

Какво предстои?

Въпреки че първото задължително ESG докладване е отложено, компаниите трябва да използват допълнителното време разумно. Това включва:

  • Разработване на вътрешни механизми за събиране на ESG данни;
  • Запознаване с Европейските стандарти за отчитане на устойчивостта (ЕСОУ);
  • Подготовка за независим одит на ESG отчетите.

Бъдещите промени в законодателството могат да доведат до още по-стриктни изисквания. Затова ранното планиране и адаптация са ключови за спазване на ESG регулациите и запазване на конкурентните предимства на международния пазар.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.