Трудовото посредничество е дейност, която изисква нарочна регистрация, която е под контролна на Агенция по заетостта („АЗ“) към Министерството на труда и социалната политика.
Кой може да се регистрира като трудов посредник
Трудовото посредничество е дейност, която може да се извършва както от физически, така и от юридически лица. И в двата случая е необходима регистрация в нарочния регистър, който е уреден в новата глава пета, б. „а“ от Закона за насърчаване на заетостта („ЗНЗ“).
Могат да се регистрират както местни, така и чуждестранни лица. В случай, че са чуждестранни лица, било то физически или юридически, съответните изисквания за регистрация, които ще се разгледат по-долу, трябва да бъдат съобразени в зависимост от държавата на произход. Например ако става дума за чуждестранно юридическо лице, следва да се представи удостоверение за актуално състояние от съответния национален регистър, което да бъде преведено. Същото важи и за дипломите на физическите лица – същите трябва да се представят на АЗ преведени и легализирани. В този случай не бива да се забравят правилата за легализация и апостилиране.
Процедура
Заявлението се подава по електронен път. В него трябва да се посочат лицата, които ще извършват самата посредническа дейност. Това означава:
- Физическото лице, ако заявител е физическо лице;
- Представляващия юридическото лице (или представляващите, ако са повече от един), ако заявител е юридическо лице;
- Всички наети лица, които фактически ще извършват дейност по посредничество.
Основно изискване в процедурата е средно или висше образование на посочените в точките по-горе лица. Ако управителите са повече от един, необходимо е поне един от тях да изпълнява това изискване. Ако се касае за дипломи от чужбина, то трябва да се предвиди техния превод и легализация, съответно поставяне на апостил, където е приложимо.
Има специално изискване за трудовото посредничество по наемане на работа на моряци. Трябва да се представи доказателство за трудов стаж от поне 3 години в областта на морския транспорт за всички лица, посочени в точките по-горе.
ЗНЗ предвижда специфични изисквания за лицата-заявители на услугата, които се установяват с помощта на служебна справка. Сред тях са:
- Липса на публични задължения;
- Липса на наложени административни наказания;
- Лицето да не е обявено в несъстоятелност;
- Лицето да не е в производство по ликвидация.
Ако заявител е чуждестранно юридическо лице, то АЗ няма да направи служебна справка и някои от тези обстоятелства ще трябва да се докажат от заявителя.
Ако всички необходими документи са предоставени, процедурата трае приблизително 14 дни и завършва с издаване на удостоверение от Агенция по заетостта.